sobota, 16 marca 2024

Fragment dziennika z 1987 roku.

 09.06.1987 r.

Zastanawiam się nad tytułem wystawy, którą mam zamiar zrobić. 

Będzie łatwiej namalować kilka płócien na tą wystawę ponieważ temat: "Zależność ciągłości myślowej" narzuci tytuły obrazów.  

Psychologiczne powiązanie związków myślowych ze związkami ... w twórczości intuicyjnej. 

W twórczości plastyków amatorów ważną dziedzinę zajmuje kierunek, który potocznie nazwany jest realizmem, sam tytuł lub raczej temat wystawy ogólnie jest uogólniony i może nasuwać rozmaite skojarzenia. 

Należałoby wyjaśnić co kryje się pod pojęciami takimi jak "związki myślowe" które są w tytule. 

Sam związek myślowy jest zwartym tokiem myślowym połączony ze sobą w jedną całość jest tokiem psychologicznym, ponieważ rodzi się w umyśle człowieka tworzącego całość, jest decyzją wybrania z ciągu myślowego myślowego fragmentu myśli i stworzeniem z niego określonej całości, ujęciem w kształt graficzny tego co daje umysł. 

Obraz będzie wynikiem zgodnie z reakcją myślową, w której szczególną rolę odgrywa środowisko zewnętrzne, które kieruje naszym widzeniem, eliminując z doznań myślowych to co zbędne, a przyswajając to co potrzebne zgodnie z teorią chemii organiczno fizykalnej. 

Obecnie, jak wiadomo podczas tworzenia w szerokim tego słowa znaczeniu (wogóle podczas egzystencji) w umyśle ludzkim zachodzą ciągłe procesy myślowe w ścisłym powiązaniu z procesami fizyko-chemiczno-biologicznymi, więc procesy myślowe można by nazwać reakcjami fizyko-chemiczno-biologicznymi następującymi po sobie jedna po drugiej. Takie reakcje są możliwe do odtworzenia w innych umysłach - umysłach odbiorcach, dlatego istotnym jest to, aby efekt odbioru był równoznaczny z zamierzonym. 

Chodzi o uzyskanie za pomocą dostępnych środków twórczych takiego odbioru, który wywoła takie same reakcje myślowe, które ukształtowały proces powstania obrazu.



Brak komentarzy: