Mixed media, cardboard 50x65 cm.
niedziela, 20 października 2024
wtorek, 23 lipca 2024
Some new paintings.
poniedziałek, 3 czerwca 2024
WMWDG 2024
Wszelkie zjednoczenie wymaga jedności świadomości w przeprowadzaniu ich syntezy. I.K.
Poszczególne elementy syntezy wprowadzone przeze mnie do obrazu są fragmentami rzeczywistości pochodzącymi z jednej określonej rzeczywistości dziejącej się w określonym czasie.
Te formy plastyczne działające na umysł wywołują reakcje fizyko-chemiczne kształtując jego budowę i powodując uzależnienie od rzeczywistości.
All unification requires unity of consciousness in carrying out their synthesis. I.K.
The individual elements of synthesis introduced by me into the image are fragments of reality
coming from one specific reality happening at a specific time.
These plastic forms acting on the mind cause physico-chemical reactions,
shaping its structure and causing addiction to reality.
Toute unification nécessite l'unité de conscience dans la réalisation de leur synthèse. I.K.
Les éléments individuels de synthèse que j'ai introduits dans l'image sont des fragments
de réalité provenant d'une réalité
spécifique se produisant à un moment précis.
Ces formes plastiques agissant sur l’esprit provoquent des réactions physico-chimiques,
façonnant sa structure et provoquant une addiction au réel.
wtorek, 2 kwietnia 2024
Fragment dziennika z 1987 roku.
Analiza obrazu.
Obraz nr. 69 zrealizowany został w 1987 roku w miesiącu kwietniu, maju, czerwcu.
Podkład farba olejna, biała dla uzyskania przewagi bieli (powód brak bieli cynkowej czy jakiejkolwiek)
Obraz malowany na podstawie szkicu tworzonego wcześniej.
Zastosowanie tzw. techniki warstwowej, umieszczenie dwóch postaci oddzielonych od siebie drzwiami, kobiety i mężczyzny ogólny szkic obrazu wywołany w psychice.
Tajemnicą jest rozum i zachodzące w nim procesy myślowe. Na obrazie składają się one w łańcuch powiązanych ze sobą ogniw. Te ogniwa w kształcie figur, kolorów, linii, znaków, liter, itp. tworzą obraz.
Charakterystyczny dowolny układ kompozycji bez przemyślnego komponowania stateczności zarówno w układzie barw, figur, kolorów, linii, znaków, liter, itp. jak i konstrukcji pozwala na nieograniczoną swobodę w tworzeniu poddania się intuicyjnym reakcjom psycho-fizycznym zachodzących w umyśle.
Tego rodzaju "prymitywistyczne" podejście do tworzenia w ogóle mogłoby się wydawać może zbyt (bardzo dowolne) anarchistyczne, ale tylko pozornie. Dowolność i swoboda twórcza wyzwalają w umyśle nieocenione pokłady twórcze uzyskując dostęp do tego co jeszcze nie poznane, nie odkryte.
Dowolność ta ograniczona ramami w których dobór światła i koloru nie da się przekroczyć poza percepcyjność naszego umysłu.
Ale ograniczenia te spowodowane są środowiskiem zewnętrznym w jakim żyjemy, doznania zewnętrzne przepływają przez naszą psychikę i w tworzeniu nakazują nam na przykład na kształcie, który przypomina nam kształt ust umieścić czerwień, lub kolor zbliżony do czerwieni.
Obserwacje te i ta pozorna dowolność, w której odnosi się nieukrywaną przyjemność lub tzw. radość tworzenia są charakterystyczne dla sztuki wolnej (sposób w jaki tworzymy sztukę ludową).
Zanotowanie swoich doznań przez artystę narratora obecnie polega już nie tylko na malowaniu tego co urzeka na zewnątrz, ale tego co urzeka od wewnątrz.
sobota, 16 marca 2024
Fragment dziennika z 1987 roku.
7 lipiec 1987 r.
Wielość zadań nagromadzonych w ostatnich dniach i brak czasu na ich opisanie zmusza do opisania tylko tych zdarzeń minionych jakie w tym momencie zostały przypomniane.
1) Wyjazd do Torunia, jazda pociągiem pośpiesznym w jedną stronę i z powrotem zwykłym. W Toruniu oglądanie slajdów z Peru , myśl o wykorzystaniu tych slajdów w mojej sztuce.
Zapamiętane obrazy to dzieci Peruwiańskie, budownictwo folklorystyczne, wschody i zachody słońca w górach, skały, ośnieżone szczyty górskie, śmierć jednego z członków załogi.
Potem dużo jedzenia, picia, sałatek, pomidorów, wędlin, herbat z dającym się wyczuć zapachem chloru.
Następnie pobyt w K-R. tu alkohol, papierosy w nadmiarze żarcie przez 4 dni do obrzydzenia.
Powrót do domu.
1 lipiec dyżur, potem trzy dni wolnego, następny dyżur 5 lipca, tj. niedziela, w sobotę 4 lipca wychodzę na dworzec po Kr. i Z., trzy dni wolnego po dyżurze poniedziałek, wtorek, środa, dzisiaj jest czwartek 9 lipiec piszę to w pracy siedząc na wersalce.
Fragment dziennika z 1987 roku.
09.06.1987 r.
Zastanawiam się nad tytułem wystawy, którą mam zamiar zrobić.
Będzie łatwiej namalować kilka płócien na tą wystawę ponieważ temat: "Zależność ciągłości myślowej" narzuci tytuły obrazów.
Psychologiczne powiązanie związków myślowych ze związkami ... w twórczości intuicyjnej.
W twórczości plastyków amatorów ważną dziedzinę zajmuje kierunek, który potocznie nazwany jest realizmem, sam tytuł lub raczej temat wystawy ogólnie jest uogólniony i może nasuwać rozmaite skojarzenia.
Należałoby wyjaśnić co kryje się pod pojęciami takimi jak "związki myślowe" które są w tytule.
Sam związek myślowy jest zwartym tokiem myślowym połączony ze sobą w jedną całość jest tokiem psychologicznym, ponieważ rodzi się w umyśle człowieka tworzącego całość, jest decyzją wybrania z ciągu myślowego myślowego fragmentu myśli i stworzeniem z niego określonej całości, ujęciem w kształt graficzny tego co daje umysł.
Obraz będzie wynikiem zgodnie z reakcją myślową, w której szczególną rolę odgrywa środowisko zewnętrzne, które kieruje naszym widzeniem, eliminując z doznań myślowych to co zbędne, a przyswajając to co potrzebne zgodnie z teorią chemii organiczno fizykalnej.
Obecnie, jak wiadomo podczas tworzenia w szerokim tego słowa znaczeniu (wogóle podczas egzystencji) w umyśle ludzkim zachodzą ciągłe procesy myślowe w ścisłym powiązaniu z procesami fizyko-chemiczno-biologicznymi, więc procesy myślowe można by nazwać reakcjami fizyko-chemiczno-biologicznymi następującymi po sobie jedna po drugiej. Takie reakcje są możliwe do odtworzenia w innych umysłach - umysłach odbiorcach, dlatego istotnym jest to, aby efekt odbioru był równoznaczny z zamierzonym.
Chodzi o uzyskanie za pomocą dostępnych środków twórczych takiego odbioru, który wywoła takie same reakcje myślowe, które ukształtowały proces powstania obrazu.
środa, 6 marca 2024
Korytarz 2012
niedziela, 3 marca 2024
AAA 2021
Oryginalny obraz olejny na papierze autorstwa jednego z awangardowych artystów polskich. W poziomej kompozycji artysta ukazał sytuację iście filozoficzną. Mamy tu elementy przedstawiające, takie jak drzewo, twarz czy słońce. Jednak całość dąży ku abstrakcji bądź do psychologicznej analizy rzeczywistości. Niewątpliwie kody artystyczne sprawiają, że dzieło może być interpretowane i kontemplowane wciąż i wciąż... Prawdziwa gratka dla kolekcjonerów. Prace takie jak ta nie zdarzają się często. Obraz w swojej istocie monumentalny, angażujący, wyrazisty i mocny. Jako materiał artysta użył farby olejne i gruby kolekcjonerski papier. Na odwrociu obrazu autorska sygnatura oraz pieczęć.
Technika: malarstwo olejne na papierze.
Praca sygnowana i datowana w prawym dolnym rogu: "J. Ruszczyński 2021".
Na odwrociu pieczęć autora oraz autorski opis: "AAA 2021 / J. Ruszczyński / Technika mieszana, karton / 100x70cm"
Wymiary: 70x100cm
Pierwszy 2012.
Oryginalny obraz malowany na papierze autorstwa Jerzego Ruszczyńskiego. Jako materiał artysta użył farby akrylowe, pastele i kolekcjonerski papier. Na odwrociu obrazu autorska sygnatura oraz pieczęć. Technika: malarstwo olejne i pastele na papierze. Praca sygnowana i datowana w lewym dolnym rogu: "J. Ruszczyński 012r.". Na odwrociu pieczęć autora oraz autorski opis: "Pierwszy / J. Ruszczyński / Technika mieszana, karton / 100x70cm" Wymiary:70x100cm.
Skojarzenia zewnętrzne 2007
Oryginalny obraz malarski na papierze autorstwa jednego z artystów polskich. Na odwrociu obrazu autorska sygnatura oraz pieczęć. Technika mieszana na papierze. Praca sygnowana i datowana w prawym dolnym rogu: "J. Ruszczyński 2007". Na odwrociu pieczęć autora oraz autorski opis: "Skojarzenia zewnętrzne 2007r. / Technika mieszana, karton / autor J. Ruszczyński wym 44,5x70 cm." Stan zachowania: bardzo dobry.
https://www.galeriahybryda.pl/art/skojarzenia-zewnetrzne